Arama sonuçlarınız

Balıkesir’e Yatırımcı akını var

Gönderen man yatırım üzerinde 29 Haziran 2020
| 0

Sanayi Bölgesi’nde fabrika açmak için şimdi sıra bekleniyor. Talep o kadar fazla ki; OSB’nin ikinci ve üçüncü etabı açılacak. Yeni üretim tesisleriyle 30 bin kişilik istihdam hedefleniyor.

Konum Olarak Marmara ve Ege Bölgesi’nin kesişim noktasındaki Balıkesir, yeni yollarla stratejik bir öneme kavuştu. Balıkesir artık önemli ulaşım hatlarını geçtiği bir kavşak noktası haline geldi. Ulaşımın kolaylaşması elbette lojistik anlamında çok önemli bir değer. Balıkesir’in hemen çevresindeki illeri de hesaba kattığımızda 24 milyonluk bir nüfusun tam ortasında. Balıkesir’in henüz yeteri kadar fark bilinmeyen bu önemli özelliğini fark edenler rotasını buraya çevirmeye başladılar…

ALTIN ÇEMBERİN MERKEZİ

Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi (BALOSB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Bekki, “Balıkesir eşi benzeri az görünür coğrafi konumu, ne yazık ki şimdiye kadar ekonomik avantaja çevirememiş. Ancak şimdi bu durum değişiyor. Zira son yıllarda devletimizin burada gerçekleştirdiği yol çalışmaları bize çok önemli fırsatlar yaratıyor” diyor.

Balıkesir özellikle İstanbul-İzmir Otobanı sayesinde önemli bir fırsata kavuştu.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün bulunduğu Tekirdağ-Çanakkale Otobanı’nın yapılması ve halen kullanılan Kuzey Marmara Otobanı ile birlikte Marmara’da altın çember diye tabir ettiğimiz ticari ring hattı oluştuğunu belirten Bekki, “Balıkesir bu altın çemberin merkezi haline gelmiştir. İstanbul’un sanayiden arındırılması, Gebze, Kocaeli ve hatta Bursa’daki sanayi doygunluğu ve yatırım maliyetlerinin fazla olmasından dolayı yatırımcılar ulaşımda avantaj sağlayacak olan Balıkesir’i tercih etmeye başladılar. Bu doğrultuda Balıkesir artık yatırımcının yeni çekim merkezine dönüşüyor” diyor.

GÜÇLÜ SANAYİ GÜÇLÜ ŞEHİR

BALOSB, yapılan yatırımlarda çok önemli artışlar var. Öyle ki Balıkesir, 2017’de en fazla yatırım yapılan il konumuna yükseldi. Şişecam Elyaf Sanayi A.Ş., Kalekim Kimyevi Maddeler San. ve Tic. A.Ş., BETEK Taşyünü San. ve Tic. A.Ş., HEG Gıda Ürünleri Sanayi A.Ş… Üretimlerini Balıkesir’e taşıyan belli başlı firmalardan sadece birkaçı.

Bekki, söz konusu önemli markaların buraya gelmesi, Balıkesir’e taşınmış olmaları BALOSB’yi marka OSB haline getirdiğini söylüyor. Bekki, sözlerini şöyle tamamlıyor: “Ayrıca şehrimizde fabrikası bulunan ve TSK Güçlendirme Vakfının bir kuruluşu olan İŞBİR Elektrik San. A.Ş.’nin de Balıkesir Organize Sanayi Bölgemizde yer alarak fabrika inşaatına başlamasını Savunma Sanayimizin BALOSB’de var olması anlamında oldukça önemsiyoruz.”

Nitekim bu yatırım kararından sonra savunma sanayimizin mümtaz kurumları olan ASELSAN, TAİ, ROKETSAN, HAVELSAN ve ASPİLSAN’ın değerli yöneticileri bölgemizi ziyaret ettiler. Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi güçlendikçe, yeni yatırımlar geldikçe istihdam artmakta şehir ekonomisi gelişiyor. Sanayi ne kadar çok gelişirse şehir de o kadar güçlü oluyor.

2015 yılında 4.800 kişinin çalıştığı Balıkesir OSB’de bugün 10.000’e yakın kişi istihdam ediliyor. OSB yönetimimiz başta Balıkesir Vali’miz Sayın Ersin Yazıcı ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yücel Yılmaz olmak üzere, sanayi odası başkanımız, sanayicilerimiz ve şehirdeki tüm kamu kurum ve kuruluşları ile tam bir uyum, koordinasyon ve işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Şehrimizin ve ülkemizin kalkınması için yoğun mesai harcıyoruz. Balıkesir OSB, yeni genişleme alanları, ulaşım avantajları ve şehirdeki dinamizm ile ülkesine üretim anlamında her zaman destek vermeye hazır.

YENİ ÇEKİM MERKEZİ: BALIKESİR OSB

BALOSB Bölge Müdürü Mesut Eray, “Türkiye’nin ekonomi ve ticaret hayatının lokomotifi olan Ege ve Marmara Bölgeleri’nin merkezinde bulunan Balıkesir ili, özellikle devletimizin ulaşım yatırımlarından olumlu etkilenmiş ve bu sayede yatırımcının şehrimize olan ilgisi arttı. Balıkesir’in yatırım açısından cazibe merkezi haline gelmesi ve nüfusunun artış eğiliminde olması istihdam kapsamında organize sanayi bölgelerine olan ihtiyacı her geçen gün arttırıyor” diyor.

BALOSB 125 fabrikası ve 10.000’e yakın çalışanı ile üretim ve istihdamın en önemli merkezi haline geldi. Bölgenin doluluk oranı yüzde 100. Bu nedenle genişleme çalışmaları başladı. BALOSB’de üç etap halinde toplam 1.5 kat genişleyeceği kamulaştırma süreci başladı. Birinci etap kamulaştırma işlemleri bitti. Buranın alt yapı inşaatına mart ayında başlanacak. Tahsislerine başlanılan 156 ha büyüklüğündeki birinci etap sanayi parseli 2020 yılı sonunda yatırım için sanayicilere sunulacak.

İkinci ve üçüncü etap genişleme süreçlerinin tamamlanarak alt yapılarının yapılması ve yeni fabrikaların açılmasıyla BALOSB’de 30 bin kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.

Eray, “Ulaşım avantajları, Güçlü yönetimi, dinamik yapısı ve yüksek hizmet kalitesi ile Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi şehrinin ve ülkesinin ekonomik değerlerine katkı vermeye hazır bir şekilde yatırımcılarımızı bekliyoruz” diyor.

YÜKSEK HİZMET KALİTESİ VE MARKA OSB

Balıkesir OSB, katılımcısına sunduğu hizmetler ile de farkını gösteren bir ölge. Örneğin, BALOSB Elektrik Dağıtım Lisansı’na sahip. Bu sayede kendi bünyesindeki şalt tesisi ve yer altı şebekesi ile katılımcısına kesintisiz ve güvenli enerji sağlayabiliyor.

Mevcut 62.5 MVA gücündeki trafoya ilave olarak 100 MVA gücünde ikinci bir trafo alınarak toplam güç 162,5 MVA’ya çıkartılmış.

Atıksu Arıtma Tesisi 3.300 m3/gün kapasitesinde hizmet veriyor. Genişleme alanlarına gelecek yeni fabrikalar da düşünülerek 10.000 m3/gün kapasiteli yeni bir arıtma tesisi için proje yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandı. Bu önemli projenin ihalesi mart ayında yapılacak. Balıkesir OSB şehrin içme suyu ihtiyacını karşılayan İkizcetepeler Barajı’nın ortaklarından birisi aynı zamanda. Dolayısıyla evlerden akan suyun kalitesinde fabrikaların içme suyu ihtiyacı karşılanıyor.

GÜMRÜK VE LOJİSTİK İMKANLAR

BALOSB’ye bir Km mesafede bulunan Gökköy Lojistik Merkezi sanayicilerin lojistik yeteneğine demiryolu olarak katkı sunuyor.

BALOSB’nin değerini yükseltecek önemli çalışmalardan biri de gümrükle ilgili. BALOSB’ye gümrük müdürlüğünün kurulması Ticaret Bakanlığı tarafından onaylandı. 2020 yılı içerisinde açılması planlanan Gümrük Müdürlüğü’nün kullanılmasıyla Lojistik Merkezi’nin aktif olarak kullanılacağı değerlendiriliyor.

Diğer yandan nitelikli iş gücü anlamında dikkat çekici çalışmalar var. Örneğin fabrikaların nitelikli personel ihtiyacını karşılamak amacıyla Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi kuruldu. Bu merkez bünyesindeki beş atölye ve beş dershane ile OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin atölye ihtiyaçları karşılanacak. Ayrıca Mesleki Yeterlilik.

GÜMRÜK VE LOJİSTİK İMKANLAR

BALOSB’ye bir Km mesafede bulunan Gökköy Lojistik Merkezi sanayicilerin lojistik yeteneğine demiryolu olarak katkı sunuyor.

BALOSB’nin değerini yükseltecek önemli çalışmalardan biri de gümrükle ilgili. BALOSB’ye gümrük müdürlüğünün kurulması Ticaret Bakanlığı tarafından onaylandı. 2020 yılı içerisinde açılması planlanan Gümrük Müdürlüğü’nün kullanılmasıyla Lojistik Merkezi’nin aktif olarak kullanılacağı değerlendiriliyor.

Diğer yandan nitelikli iş gücü anlamında dikkat çekici çalışmalar var. Örneğin fabrikaların nitelikli personel ihtiyacını karşılamak amacıyla Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi kuruldu. Bu merkez bünyesindeki beş atölye ve beş dershane ile OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin atölye ihtiyaçları karşılanacak. Ayrıca Mesleki Yeterlilik

BİRİNCİ ETAP SANAYİ PARSELİ

2020 SONUNDA YATIRIMCI SANAYICILERE SUNULACAKve Belgelendirme Merkezi olarak hizmet verecek.

Çalışanlara yönelik sosyal donatılarında bulunduğu Balıkesir OSB bünyesinde 75 öğrenci kapasiteli Gündüz Çocuk Bakımevi bulunuyor. Sosyal sorumluluk kapsamında özellikle OSB’de çalışan kadın personelin çocukları öncelikli olarak kreşe kabul ediliyor.

 

KAYNAK: Türkiye Fortune

Kârlı bir yatırım yapmak istiyorsanız Bize Ulaşın.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 • Hızlı Arama

  ara
  Generic filters
  Exact matches only
  Filter by Custom Post Type
 • Güvenli ve Kârlı Yatırım

  Man Yatırım‘ın tecrübesiyle güvenli ve kârli bir yatırım yapmak hayal değil.

  Siz de Man Ailesine katılın.

 • İletişim Bilgilerimiz

Karşılaştırma Listesi